זמן ותודעה

אבשלום אליצור
רביעי 1 למאי, 2019 · דקת קריאה

Author: אבשלום אליצור

זמן ותודעה תקציר
אם מתרחש פלא, דבר לא מובן, והוא תמידי ומתמשך, האם יש בתמידיותו כדי לגרוע מיסוד הפלא שלו? יש דברים שאנו מתרגלים אליהם, ולכן איננו רואים בהם שום דבר מסתורי. אבל הרי לשם כך המצאנו את המדע , שלא יתן לנו להתרגל לדברים. שיחשוף את התמיהות, אי-ההתאמות והתופעות הבלתי מוסברות שבמציאות הסובבת אותנו. כאלה הם הזמן והתודעה. כבר התרגלנו לקבל אותם כמובנים מאליהם. ובכל זאת, אחרי שנתוודע אל הפליאה שבהם, היא תלווה אותנו מיד.
הזמן הוא היסוד ואמת-המידה לכל התהליכים שסביבנו, והתודעה מלווה כל חוויה בחיינו. שני מושגי-יסוד אלה היו מאז ומתמיד חידה בעיני המדע, ועל-פי רוב נהגו המדענים להשאירם לפילוסופים. בעשורים האחרונים קיבלו השאלות על טבע הזמן והתודעה משמעויות חדשות במדע המודרני, וניסויים חדשים נעשים כיום כדי לבררן.
האם הכרתנו רק משקפת את המציאות או גם יוצרת אותה? האם הזמן זורם? האם יש לו כיוון קבוע? כיצד יכלו החיים להתפתח מחומר דומם? האם קיימות תופעות פאראפסיכולוגיות? האם הלא-מודע קיים? כל אלה הן שאלות עתיקות שזכו בשנים האחרונות לתפנית חדשה ומעניינת בזכות המחקר הניסויי . בניגוד למה שמקובל לחשוב, שאלות אלה אינן מסובכות, להפך, דווקא העובדה שהן שאלות פשוטות כל כך, עושה אותן לאתגר מיוחד. ספרון זה מסביר בשפה פשוטה וקלה להכנה את מקומם של הזמן והתודעה בעולם הפיסיקה , הביולוגיה והפסיכולוגיה. הוא סוקר את התגליות האחרונות, את הבעיות שנותרו פתוחות ואת ההשערות הנועזות המנסות להתמודד איתן. איזו מהשערות אלה מבשרת את המהפכה המדעית הבאה? ואולי תהיה זו השערה שטרם עלתה על דעת איש?


נכתב על ידי
אבשלום אליצור
Scientist and Philosopher
היה הראשון לפרגן
הדף נקרא 390 פעם
רוצה להגיב? התחבר


עוד דפים של אבשלום אליצור:

יובל לזאב בכלר, אבשלום אליצור דקת קריאה
1 למאי 2019
ניוטון, אבשלום אליצור דקת קריאה
1 למאי 2019

ועוד כותבים:

אבק, איילת דקת קריאה 8 לאוגוסט 2020
בגבולות העיר, רובי דקת קריאה
8 לאוגוסט 2020