לנוכח עידן סמרטוט הרצפה

אבשלום אליצור
שישי 23 לאוגוסט, 2019 · 3 דקות קריאה

מכתב גלוי אל עובדי משרד מבקר המדינה 

שומרי סף יקרים, 

אליכם, חבורה נבחרת של משפטנים, כלכלנים, רואי-חשבון וקצינים במיל' העומדים במסירות הרחק מאור הזרקורים על משמר תקינותה וחוסנה של מדינת ישראל, הניצבים בפתחה של תקופה רעה מאין כמותה, מופנה מכתב זה. 

עידן חדש הגיע, אפל ומבשר-רעות, שלא הייתם מעלים על הדעת בחלומותיכם הגרועים ביותר. על כיסא המבקר התיישב אדם שכל מעשיו הם חבלה מכוונת בעבודת המשרד. ממעמקי האלמוניות ואפסות-הכישורים נשלף מתניהו אנגלמן אל התפקיד הרם בו נשאו בעבר מלומדים נעימי-הליכות כמו ד"ר זיגפריד מוזס וד"ר ארנסט נבנצאל ז"ל, ולוחמים ללא-חת כמו השופטים מרים בן-פורת ומיכה לינדנשטראוס ז"ל. לאיש זה, עינינו הרואות, שליחות הפוכה מכל אשר נעשה במשרד בשבעים שנות קיומו. לאחר שהוצע לתפקידו בידי לא אחר מאשר בצלאל סמוטריץ', הוא נבחר בידי ראש-הממשלה הראשון בישראל החשוד בשלושה כתבי-אישום בשוחד, מרמה והפרת אמונים; הודה לחשוד הזה בפומבי על בחירתו; ובלי לאבד רגע החל במלאכת ההשחתה. "משרת עלוב של נתניהו, סמרטוט רצפה," כך כינה אותו ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. מילים קשות ואיומות, אבל אתם כבר יודעים: כל מילה אמת. 

את העובר עליכם בימים אלה לא קשה לתאר. הסמרטוט אמנם מתרפס בפני אדוניו לנגב את קלקלותיהם בגופו כדרך כל סמרטוט מאז ומעולם, אבל עליכם הוא משתרר בצעקות ואיומים. מי שאמור היה לעמוד בראשכם ולתת גיבוי לכל פעולותיכם מהלך עליכם אימים לבל תמלאו את תפקידכם. סדרת פיטורים יצאה לדרך, אגפים נסגרים, והוראות מונחתות עליכם שבחלקן כבר עולות לכדי עבירה גלויה על חוק יסוד מבקר המדינה. לעיניכם הודחה ועדת ההיתרים והוחלפה בחבורת מלחכי פנכה מפוקפקים שמטרתה לאפשר לנתניהו לקבל שוחד למימון משפטו – לא ייאמן – היישר מאלה שמהם הוא חשוד בקבלת שוחד! אתם קוראים את ההוראה המזעזעת לתאם מראש את פעולותיכם עם המבוקרים על ידכם; רואים איך הגדרת תפקידכם מעוקרת ללא-הכר – וחלחלה אוחזת בכם.

כי מי כמותכם יודע שמדינה בה אין ביקורת על השלטון היא מדינה שגורלה נחרץ ליפול ביד אויביה; שנגמ"שים שלה ינוקבו כקופסאות סרדינים כמו במבצע צוק איתן; שגשריה יתמוטטו כגשר המכביה; שבניינים יקרסו בה כתקרת "פל קל"; שקבלנים מקורבים ימלאו אותה במגדלי הולילנד; שתאונות דרכים, אסונות סביבתיים, פטירות בבתי-חולים, התפוררות מערכת החינוך, ומעל לכל, מעשי רשלנות פושעת ועבירות, שעד היום הצלחתם לחשוף ואף למנוע, ייעשו מעתה באין מפריע.

בפשטות: על עיקור והשתקת הביקורת, שכל תכליתם חילוץ עבריין בכיר מאימת הדין, תשלם ישראל בהרבה חיי אדם. אתם יודעים את זה ולבכם מלא חרדה.

שומרי סף יקרים, חזקו ואמצו. אנא אל תעזבו את משמרתכם בימים קשים אלה. ציבור גדול עוקב אחריכם, מחזיק לכם אצבעות ומחזק אתכם מרחוק. עליכם הוטלה בימים אלה הצלת המשרד מידי המחבל בעבודת הקודש שלו.

אין צורך לצאת נגדו בגלוי ולסכן את פרנסתכם. די בכך שלא תסייעו לו לחטט בכל מה שנעשה תחתיו. מדרו אותו ככל האפשר מחקירות שחיתות שלטונית. דאגו לצלם, לתעד, להקליט, להכין הרבה גיבויים, אפילו לקחת הביתה בסוף היום. הדליפו לעיתונאים העוקבים אחריכם – כן, זה זמן שבו הדלפה היא חובה אזרחית של ממש. העבירו ישירות למשטרה, לפרקליטות ולכל מי שיכול לסייע. יום יבוא ולכל פיסת נייר כזאת תהיה משמעות גורלית. והיום הזה קרוב. סמרטוט הרצפה ייזרק למקום הראוי לו, ומשרד מבקר המדינה ישוב להיות המגדלור המנווט את ספינת המדינה בכל טלטלות הזמן וחילופי השלטון. 

וְשֹׁחַד לֹא תִקָּח כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר פִּקְחִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִים (שמות כ"ג ח). לראשונה בתולדות ישראל קיבל מבקר המדינה את משרתו כשוחד מידי חשוד בשוחד ומיד החל לעוור את השירות הציבורי בישראל. אבל לנגד עיניכם תעמוד בקשת משה (במדבר י ל"א): אַל נָא תַּעֲזֹב אֹתָנוּ כִּי עַל כֵּן יָדַעְתָּ חֲנֹתֵנוּ בַּמִּדְבָּר וְהָיִיתָ לָּנוּ לְעֵינָיִם.נכתב על ידי
אבשלום אליצור
Scientist and Philosopher
ארבעה פירגונים מכותב #89, כותב #237, Dalia Prashker
הדף נקרא 2563 פעם
רוצה להגיב? התחבר

יישר כח
כותב #156 כתב לפני כמעט 2 שנים

מה אפשר להוסיף על דבריך הנכוחים, אבשלום יקר? כמו שנהוג היה לומר *אצלי* בקוֹבְנָה - חזק וּבָרוּך
וגםכן: שנראה עוד ימים טובים מֵאלה, כולנו
כותב #89 כתב לפני כמעט 2 שנים


עוד דפים של אבשלום אליצור:

Quantum Reality, אבשלום אליצור דקת קריאה
1 למאי 2019
הקדמה, אבשלום אליצור דקת קריאה
1 למאי 2019

ועוד כותבים:

האחים גרין, טל סלוצקר דקת קריאה 20 לינואר 2020
יומני היקר, הנסיכה דקת קריאה 19 לינואר 2020